Kh brondsal

Det unikke, det personlige og det autentiske kunsthåndværk har altid haft interesse fordi det giver værdi

23 af Danmarks bedste kunsthåndværkere fra hele landet omdanner Brøndsalen på Frederiksberg til kunsthåndværker marked de sidste 4 dage i efterårsferien fra d. 15.-18. oktober 2026. 

De fire dage bliver den smukke Brøndsal fyldt med lækkert kunsthåndværk i høj kvalitet der er produceret af kreative hænder.” Det er blevet til en tradition, at vores kunder ved, at Brøndsalen byder på lækkert kunsthåndværk i efterårsferien” siger Joan Hansen, der er medarrangør. ”Det er 12. år vi holder kunsthåndværkermarked for fulde huse. Det vidner om interessen for det unikke som en god kontrast til masse producerede” fortsætter Joan Hansen.

Arrangørerne er kunsthåndværkerne Joan Hansen, København og Lise Møller, Himmerland. Joan Hansen arbejder med unika beklædning i uld, viskose og silke. Lise Møller designer og syr unikke vindjakker. Begge har talent for at spotte de bedste kunsthåndværkere og stor erfaring med at arrangere markeder. 

Kh frake

Lise Møller fortæller at udstillerne bliver nøje udvalgt og interessen for at deltage er stor. Det giver os mulighed for at sammensætte et marked er spændende og alsidigt uden at gå på kompromis med både kvalitet og det unikke. Lise Møller fortsætter: ”ligeledes ser vi en tendens til øget fokus på kunsthåndværk, som er solide med lang holdbarhed, og det er lige sådanne varer vi har samlet i Brøndsalen”. 

Tradition og fornyelse. Hvert år har vi flere udstillere, som har været med tidligere, kombineret med flere nye. 

Udstillerne kommer fra hele landet. I år kommer Anne Bak Markers fra Hobro med fine, tynde filtede sjaler, tørklæder og kjoler. Desuden indfarver hun strikke -og vævegarn.

Kh torklaede

Gitte Klarup fra Skælskør er med for første gang, men har arbejdet i glas i mange år. Hun laver fugle og sommerfugle i glas – meget livagtige -så man ikke er i tvivl om arten.

Cathrine Friis Andersen arbejder unikt og bæredygtigt i slowfashion. Hun syr skjorter i genbrugstekstiler, hvor hun på smuk vis udnytter vores gamle duge og blonder.

Vibeke Magnussen og Claus Boye Petersen fra Tingtegneriet formgiver i træ. Det bliver både til mindre brugsgenstande samt møbler.

Kh stol

Jan Hrasko fra Helsingør arbejder i elgskind, som bliver tryllet til smukke jakker og tasker i alle størrelser. Et produkt, som kun bliver bedre og smukkere med årene.

Alex Reher viser et bredt udvalg af lækre uldne striktrøjer i smukke mønstre og farver til den kommende vinter. Alex er også medlem af butikken Kunst & Håndværk i Landemærket i København.

De i alt 23 kunsthåndværkerne vil være til stede alle dagene, så der er god mulighed for at få en snak med dem. I salen kan man opleve keramik, skulpturer, glas, unik beklædning, træarbejder, smykker, skind tasker og -jakker, håndlavet papir, strik, filt.

Kh orer

”Smukt kunsthåndværk i de smukkeste omgivelser i Brøndsalen – vi glæder os til at byde velkommen ” siger Lise Møller.

Der er gratis entre, og mulighed for at købe kaffe og kage i cafeen.

Åbningstider:

Torsdag d. 15. oktober kl. 11-18

Fredag d. 16. oktober kl. 11-18

Lørdag d. 17. oktober kl. 11-17

Søndag d. 18. oktober kl. 11-17 

www.khib.dk