oligaga1

En af de beslagte luksuskrydsere, som har været ejet af en af de store oligarker.

De vestlige sanktioner mod Putins stenrige venner har foreløbig kostet de rigeste oligarker et samlet tab på 660 milliarder kroner.

Det svarer til, at der hver dag siden angrebet på Ukraine er gået 2,2 milliarder kroner op i røg for de rigeste af de russiske rigmænd som følge af sanktionerne.

Mange og måske de fleste russiske oligarker har mistet formuer, de har også mistet deres store luksusskibe alle i million klassen, men trods deres tidligere gode venskab med Putin, så ser Putin ud til at være iskold.

Nogle har enda sagt Putin meget imod, og det har fået følger - fald fra hospitalsvindue, hjerteanfald, skvattet ned af bjergside og selvmord mm..

De fleste af dem levede meget fint og havde god adgang til både livvagter og sundhedsydelser. Det er blandt andet derfor, at det er et mysterium, hvorfor så mange har mistet livet.

Eksperter verden over peger på, at det netop er meget mystisk, at de mange russiske rigmænd pludselig dør.

oligaga2

Mange af de store yachter, som ejes af de russiske oligarker, er blevet konfiskeret.

Flere har været tæt knyttet til kredsen omkring Putin, og nogle har også arbejdet i Kreml. Andre har dog været kritiske over for krigen i Ukraine.

Et dødsfald af og til på det her samfundsniveau er måske ikke så mærkeligt, men når der er mange, begynder det at lugte lidt brændt. Det er mystisk. De er milliardærer og har livvagter og andre, der passer på dem.

Hvis folk i samme branche dør sådan, ligner det hvad man kan kalde en mystisk mordepidemi.

Der ligger en række særlige forhold bag flere af dødsfaldene. For flere af de døde har politiet og myndighederne konkluderet, at de har taget deres eget liv, og i nogle tilfælde er den officielle konklusion, at oligarkerne først har taget livet af deres koner og børn, og derefter taget deres eget liv.

Hårdest ramt er den tidligere Chelsea-ejer Roman Abramovich, der var en af de første til at blive underlagt britiske sanktioner.

Hans formue er i løbet af krigsåret 2022 blevet mere end halveret (svarende til et tab på 70,8 milliarder kroner) ifølge Bloombergs milliardærindeks.

Abramovich købte den engelske fodboldklub i 2003, men blev tvunget til at sælge Chelsea på grund af heftige sanktioner fra både EU og den britiske regering på grund af sine forbindelser til Vladimir Putin.

Sanktionerne mod Rusland klemmer, og investorerne er skræmt væk.

Sådan lyder budskabet fra den russiske energi- og metal-matador Oleg Deripaska.

Derfor mener han, at Rusland kan løbe helt tør for penge i løbet af 2024.